Hol járnak a 3 éves fiúk a fejlődésben?
Nagyon fontos észben tartani, hogy minden gyerek más és más. Van, aki 3 évesen már egyedül mászókázik, míg mások félnek a magasban – de páratlan tehetségük van a kirakókkal. Ugyanakkor vannak olyan fejlődési mérföldkövek, amiket a legtöbb kisfiú ilyenkorra már megugrik, így ezeknek megfelelően lesz szó a továbbiakban a játékokról. Na de mik ezek a mérföldkövek?
Talán a leginkább szembeötlő fejlődési terület ebben a korszakban a mozgás. A mozgáskoordináció gyermekenként eltérhet, azonban szinte minden 3 éves fiú igazi sajtkukac. Amikor csak, tehetik, ugrálnak, szaladgálnak. Így reagálnak az izgalomra, ez a legjobb játék és a legviccesebb időtöltés.
A finommotoros készségek is egyre jobbak, ami megmutatkozhat rajzolás közben. De az is lehet, hogy a kicsik a ceruzát messziről kerülik, az építőkockákból azonban már egyre magasabb torony épül anélkül, hogy egy rossz mozdulattól összeomlana.
Szintén fejlődik a koncentráció, így amíg egy évvel ezelőtt talán csak 2-3 percig lehetett lekötni a kisfiút valamivel, addig ma már akár 10 percig is szakadatlan figyelemmel követi a történéseket. Ez segíthet abban, hogy előkerüljenek az első logikai játékok, kirakók vagy akár egyszerűbb társasjátékok is.
Játék 3 éves fiúnak: mire van szükség?
Ha már értjük, hol jár a 3 éves kisfiú a fejlődésben, könnyebb megállapítani, hogy mire van szüksége játékokon keresztül. Ez ugyanis teljes mértékben az előzőkben leírtakból következik.
Ebben a korban a lehető legrosszabb dolog, ha megpróbáljuk a fizikai aktivitást visszafogni. Bár fontosak a szabályok, ha lakásban lakunk, figyeljünk a rendszeres sétákra és játszótéri látogatásokra. A hirtelen jött izgés-mozgás ugyanis nem jelenti még azt, hogy a mozgáskoordináció fejlődése befejeződött – sőt! Ebben a korban talán a legfontosabb, hogy megismerkedjünk a különféle sportok alapjaival, biztosítva legyen az energia levezetése és teret engedjünk a további fejlődésnek.
A finommotoros készségek és koncentráció területei valamivel nagyobb kihívást jelenthetnek. Itt ugyanis néha nehéz megtalálni azt a határvonalat, ami elválasztja a fejlődést serkentő játékokat a túl nehéz játékoktól. Ha azonban odafigyelünk a kisfiú egyéni igényeire, biztosan sikerrel járunk! Biztosítsunk olyan játékokat, amelyek segítik a további fejlődést, azonban nem olyan nehezek, hogy szinte teljesen elvegyék a gyermek kedvét a játéktól.
Játék 3 éves fiúnak: a legjobb választások
Labda, bicikli, roller
A mozgáskoordináció fejlődése szerencsére igen könnyen összekapcsolható a szórakozással. Ebben a korban előkerülhetnek az első „nagy” labdák, a biciklik, rollerek és bármilyen sporteszköz, amit csak a szülők megfelelőnek ítélnek meg. Ezek ugyanis segítenek abban, hogy a kicsik levezessék azt a tömérdek energiát, ami bennük munkál, közben pedig egyre ügyesebbé válhatnak. Persze nagyon fontos a megfelelő elővigyázatosság is, így ha olyan sportszereket kezdünk használni, amelyekkel nagyokat lehet esni, érdemes lehet aprócska térd- és könyökvédőket és bukósisakot is beszerezni.
Nagyító
Bár nem hagyományos játék 3 éves fiúnak, a nagyító is nagyszerű szórakozás lehet! Egy műanyag, törésálló darabbal ugyanis bármelyik séta izgalmas felfedezéssé válhat.
A nagyító segít, hogy a gyermek közelről megvizsgálhasson minden bogarat, levelet és virágot, ami csak felkelti az érdeklődését. Ezzel a napi mozgást azon kisfiúk számára is vonzóvá tehetjük, akik már ilyen idősen is inkább a mesekönyveket és benti játékokat preferálják. A mókát pedig csak fokozzuk, ha akár még meg is próbáljuk lerajzolni mindazt, amit látunk, akár saját kisfelfedező noteszt készítve!
Strandjátékok, homokozó játék 3 éves fiúnak
Létezik kisfiú, aki ne szeretne homokozni – akár a játszótéren, akár a strandon? Valószínűleg nem sok.
A különböző strandjátékok és homokozókészletek újból a szabad ég alatti játékot segítik, hiszen bármelyik kisgyerek kicsalható velük a házból. Emellett ezek a helyek nagyon ritkán üresek, így a kortársakkal való együtt játszást, az osztozást és a barátkozást is segíthetik, vagyis valódi aduásznak számítanak.
Kirakó
A kinti játék után térjünk át a beltérre. A kirakókról nem egyszer esett már szó, hiszen – akár strandjátékok – a maguk nemében ezek is ütőkártyák a fejlődés tekintetében. Teljesen mindegy, hogy az a kis 3 éves, akire most éppen gondolsz, még csak 10-15 darabos kirakókkal bíbelődik vagy már a 100 daraboshoz közelít. Ezek a játékok nagyszerűen fejlesztik a gondolkodást, a logikát és látást, közben pedig a jól kiválasztott minta izgalmassá is teszi őket. Így ha van egy kedvenc mese, hős vagy állat, aminek a képével találunk egy puzzlet, az biztosan jó választás lesz.
Kisautók
A kisautók bár kézenfekvőnek tűnhetnek, sokan nem is gondolják, milyen fontosak lehetnek a kisgyerekek fejlődésében. Míg kezdetben csak tologatják őket a kicsik, fokozatosan igazi szerepjátékok alakulhatnak ki. Megjelennek az autóhangok, a játékok a gyerekek kezei között élő bábukká válnak, akik céllal jönnek-mennek a lakásban. Akár azt is mondhatnánk: ami a lányoknak a baba, az a fiúknak a kisautó. Ezért nagyon fontos, hogy minden 3 éves fiúnak legyenek ilyen játékai.
Építőjáték
Az építőjátékok egyszerre fejlesztik a kreativitást és a finommotoros készségeket. A kisgyereknek meg kell álmodnia, hogy mit szeretne építeni, hiszen nem csak céltalanul, egy elképzelés nélkül készülnek a hatalmas tornyok, házak, parkolóházak. Ugyanakkor a kicsik fejében megjelenő képből valóságot is kell készíteni – ez pedig a finommotoros készségeken múlik. Azon, hogy hogyan képes a gyermek egymásra pakolni az egyes darabokat anélkül, hogy összeomlana az építmény. Éppen emiatt azok a 3 éves fiúk, akik gyakran játszanak valamilyen építőjátékkal, általában sokkal színesebb képzelőerővel rendelkeznek és a későbbiekben is ügyesebbek lesznek az aprólékos játékokban, munkákban.
Könyvek
Végül természetesen nem hagyhatjuk ki a könyveket sem a listából. 3 éves korban a gyerekek olyan tempóval és annyi téren fejlődnek, hogy szinte lehetetlen számon tartani a változásokat. A rengeteg játék és mozgás mellett azonban nagyon fontos, hogy az agyuk is használatba legyen véve. Hiszen ekkoriban még szivacsként szívják magukba az új információt.
Ez persze nem kell, hogy fizika, vagy biológia legyen. Az is rengeteget nyom majd a latba a későbbiekben, ha ilyenkor sok mesét olvasunk együtt, verseket mondunk, mondókázunk. Ezek ugyanis szélesítik a kicsik szókincsét, megtanítják nekik, hogy a könyvek a barátaink és akár a későbbiekre nézve is formálhatják az érdeklődésüket. Egy-két esti mese minden nap a kisgyermeknek akár az egész életét megváltoztathatja – így természetes, hogy mi is ezzel zárjuk a felsorolást.
Amennyiben további tippekre is kíváncsi vagy – például hogy milyen játékot válassz egy 2 évesnek – olvasd el többi blogbejegyzésünket is!